Loading

Doğru Bilinen Yanlışlar

Yanlış : Yalıtım malzemeleri binanın nefes almasını engelleyerek çürümesine sebep olur.

Doğru : Binanın nefes alması için dikkate alınması gereken ölçü μ değeri olup, değerlendirme μ değerine göre yapılmalıdır. Isı yalıtım malzemeleri, uygulanan American Siding mantolama sistemi ile binanın taşıyıcı yapı elemanlarını dış hava koşullarının yıpratıcı etkisinden koruyarak, yapının ısı farklarından doğabilecek gerilmelerden korunmasını sağlar. Yazın sıcak, kışın da soğuk ortamlar, American Siding mantolama sistemi ile korunmayan binanın yapı elemanlarında genleşme ve büzülmelerden dolayı gerilmeler oluşturur. Bu gerilmeler de zamanla yapı elemanlarında çatlamaların ortaya çıkmasına neden olur. American Siding mantolama sistemi ise bu çatlakların oluşmasını önleyerek, demir donatıda oluşabilecek korozyonun önüne geçilmesini sağlar.

Yanlış : Bina duvarlarında dıştan ısı yalıtımı uygulaması yerine içten uygulama yapılması daha doğrudur.

Doğru : Duvarlarda, dışarıdan yapılan ısı yalıtım uygulamaları tercih edilmelidir. Böylece hem cephe malzemesinin ısı depolama kapasitesinden yararlanılır, hem de ağır kütlenin yüksek sıcaklıkta kalması nedeniyle duvar iç yüzeyi ile birlikte duvar kesiti içindeki yoğuşma riski ortadan kalkar. Ayrıca cephenin tümü yalıtım malzemeleri ile korunduğundan ısı köprüleri meydana gelmez.

Yanlış : Binalarda Enerji Kimlik Belgesi zorunlu değildir ve binamıza uzun dönemde bir faydası olacağını düşünmüyorum.

Doğru : Binalarda Enerji Performans Yönetmeliğine (BEP) göre Enerji Kimlik Belgesi uygulaması 1 Ocak 2011’de itibaren yürürlüğe girmiş olup, yeni binalar için zorunlu kılınmıştır. Mevcut yalıtımlı ve yalıtımsız tüm binalar için ise 2020 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunludur. Konutunuzda yapılacak tüm yalıtım uygulamalarında uygun kalınlıktaki yalıtım ürünlerinin kullanımı ile yapının enerji tüketim ve sera gazı salım sınıflarında iyileştirici rol oynamasını sağlanacak ve bu bilgiler Enerji Kimlik Belgesi üzerinde belirtilerek binanın emlak değerinin de artmasına katkı sağlayacaktır. 2020 yılından itibaren EKB belgesi olmayan konutların ne satışı ne de kiralanması mümkün olacaktır.

Yanlış : American Siding uygulaması yaptırmak çok maliyetlidir.

Doğru : American Siding mantolama sistemi uygulaması yapılmıl bina ömrünce performansını devam ettirdiği için American Siding sistemi orta ve uzun dönemde %55’lere varan tasarruf sağlayan avantajlı bir uygulamadır. Ayrıca sağlıklı bir mekân sağlayarak yaşam kalitesi artırmaktadır.

Yanlış : Isı yalıtımı zamanla etkisini kaybeder.

Doğru : American Siding mantolama sistemi içerisinde kullanılan taş yünü yalıtım levhaları standartlara uygun bir şekilde üretilmiş, stoklanmış ve uygulanmışsa, ömürleri genel olarak bina ömrü kadardır.

Yanlış : Binamız özellikle kuzey cephesinden soğuğu mekâna geçiriyor. Sadece kuzey cephesine American Siding uygulaması yaptırılması binamızın ısı yalıtımı sorununun çözülmesini sağlar.

Doğru : Isı yalıtımının tek cephede yapılması ısı köprülerini meydana getirecek, ısı kayıpları iletim yoluyla yalıtımın yapılmadığı diğer cephelerde devam edecektir.

Yanlış : Çok sıcak bir iklimde American Siding yapılması gerekli değildir.

Doğru : American Siding mantolama sistemi kışın ısıtma, yazın da soğutma için harcanan enerji ve yakıttan büyük oranda tasarruf sağlar. Yapıların ısıtılması için nasıl ki enerji harcanıyorsa, klima gibi ekipmanlarla soğutulması ve serinletilmesi için belli bir miktar enerji harcanır. Sıcak bölgelerde gerekli olan bu elektrik enerjisi ısınma için ihtiyaç duyulandan yaklaşık 3 kat daha pahalıdır. Bundan dolayı sıcak iklim bölgelerinde de mutlaka American Siding mantolama sistemi uygulaması yapılmalıdır.

Yanlış : Sadece dış duvarlara yapılan ısı yalıtımı, yapı için yeterlidir.

Doğru : Sanıldığının aksine ısı kayıpları veya kazançlarına sadece cephe değil, çatı ve zeminden iletilen ısı da önemli ölçüde neden olmaktadır. Yapının tüm cephelerine yapılması gereken yalıtımın zemin ve çatıya da uygulanması önem taşımaktadır. Bina zemininin donatılı beton elemanı olması, zeminde ısı köprüsü etkisine ve yapı kolonlarında bulunan ısıyı hızlı bir şekilde toprağa ileterek ısı kaybına neden olur.

Yanlış : Yapı malzemesinin ısıl iletkenlik katsayısının düşük olması ısı yalıtımı malzemesi olarak kullanılması için yeterlidir.

Doğru : Bir malzemenin ısıl iletkenlik katsayısının düşük olmasının “ısı yalıtımı” için önemli bir unsur olmasına ek olarak, malzemenin yeterli kalınlığa da sahip olması gerekmektedir. Isı yalıtım hesaplamalarında Isıl Direnç, R (m2.K/W) değeri belirlenirken, ısıl iletkenlik + kalınlık değeri birlikte kullanılır. TS-825 de lambda(λ) değeri 0,065 den düşük olan malzemeler ısı yalıtım malzemesi olarak tarif edilmektedir.

Yanlış : Bitümlü su yalıtım örtüleri aynı zamanda ısı yalıtımı da sağlar. Ekstra bir işleme gerek yoktur.

Doğru : Bitümlü su yalıtım örtüleri ısı yalıtımı yapmaz, sadece su yalıtım malzemesi olarak kullanılabilir.

Yanlış : Konutumun dış duvarlarında ve çatısındaki kalınlıkları bütçeme göre belirleyebilirim.

Doğru : Konutunuzun dış duvarlarında ve çatılarında yalıtım kalınlıkları bölgesel olarak değişmekte ve TS-825 Isı Yalıtım Kurallarıçerçevesinde yapılacak hesap yöntemi ile belirlenmektedir. TS-825 Standardı bir binanın tasarım aşamasından başlayarak enerjiyi verimli kullanması için gerekli yalıtımların yapılmasını zorunlu hale getiren ve yıllık ısıtma ve soğutma enerji ihtiyacını sınırlayan bir standarttır.

Yanlış : Isı yalıtımı yaptırmak çok maliyetli bir uygulamadır.

Doğru : Isı yalıtımı, bina ömrünce performansını devam ettirdiği için ısı yalıtım uygulamaları orta ve uzun dönemde %50’lere varan tasarruf sağlayan avantajlı bir uygulamadır. Ayrıca sağlıklı bir mekân sağlayarak yaşam kalitesi artırmaktadır.

Yanlış : Binamızın duvarları gaz beton ile yapıldığı zaman ekstra bir ısı yalıtımı yaptırmamız gerekli değildir.

Doğru : Gaz beton bir yapı malzemesi olup, belirli iklim bölgelerinde tek başına ısı yalıtım veya mantolama malzemesi olarak kullanılamaz. Kolon ve kirişler dâhil olmak üzere cephelerde, çatıda ve zeminde kullanılan tüm yapı malzemeleri ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde mutlaka ısı yalıtım malzemeleri ile yalıtılmalı, kapı ve pencerelerde özel kaplamalı yalıtımlı cam üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılmalıdır.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue st amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; Proin vel ante a orci tempus eleifend ut.